România-Norvegia: 31-37 (14-19)
Scris de Gazeta Sporturilor
Joi, 11 Decembrie 2008 22:56
Ungaria nu a ajutat România! A pierdut cu Spania, 21-23, şi România are nevoie de un punct cu Norvegia pentru a se califica în semifinale!

"Aşa a fost întotdeauna, românii au trebuit să se ajute singuri. Nu am avut noi norocul ăsta să ne califice alţii", a spus Radu Voina.

Spania-Ungaria: 23-21 (12-10)  >>> Cronica sumară

România-Norvegia: 0-1 Larsen deschide scorul. Pierdem mingea la următorul atac, dar Larsen ratează desprinderea.

România-Norvegia: 0-2 Norvegia se distanţează

România-Norvegia: 1-2 Elisei reduce din diferenţă cu un lob superb

Cristi Neagu primeşte cartonaşul galben, iar Norvegia face 1-3 după un 7 metri

Meiroşu trage mult peste la atacul României

România-Norvegia: 1-4 Tonje Larsen mai marchează o dată;

România-Norvegia: 2-4 Neagu reduce din diferenţă

România-Norvegia: 2-5 Lunde aruncă, Huţupan reţine mingea, dar după linia porţii

România-Norvegia: 3-5 Meiroşu aruncă perfect şi înscrie

Oana Manea obţine un 7 metri şi un cartonaş galben pentru Frafjord. Lecuşanu trage însă pe lîngă. La următoarea fază, Narcisa este avertizată şi ea.

România-Norvegia: 3-6 Frafjord majorează diferenţa

România-Norvegia: 4-6 Elisei marchează din 7 metri

România-Norvegia: 4-7 Noestvod marchează de la 7 metri.

România-Norvegia: 5-7 Meiroşu pătrunde pe culoar şl marchează. La faza următoare se face 5-8 pe un atac rapid al nordicelor

Frafjord este elimintată două minute, iar Lecuşanu face 6-8 cu o aruncare de pe centru.

România-Norvegia: 7-8 Neagu trimite o aruncare puternică surprinzătoare şi România se apropie la un singur gol! Time-out cerut de Norvegia

România-Norvegia: 7-9 Sulland marchează cu un şut imparabil

România-Norvegia: 7-10 Riegelhuth marchează cu un lob

România-Norvegia: 7-11 Johansen majorează scorul de pe extrema stîngă. Lecuşanu marchează la faza următoare din cădere, România-Norvegia: 8-11

România-Norvegia: 8-12 Ameninţare de joc pasiv, dar Lunde trimite în vinclu.

România-Norvegia: 9-12 Elisei transformă o aruncare de la 7 metri

România-Norvegia: 9-13 Frafjord marchează pe contraatac

România-Norvegia: 9-14 Loeke marchează şi România are de recuperat 5 goluri

România-Norvegia: 10-14 Manea reduce din handicap

România-Norvegia: 11-14 Amariei aruncă de la 9 metri şi reuşeşte golul

România-Norvegia: 11-15 După cîteva ratări succesive ale României, Norvegia majorează scorul din nou

România-Norvegia: 12-15 Oana Manea înscrie din nou după o pasă excelentă a lui Lecuşanu

România-Norvegia: 12-16 Sulland aruncă puternic din alergare şi înscrie

România-Norvegia: 13-16 Neagu înscrie de pe extremă cu o aruncare perfectă

România-Norvegia: 13-17 Meiroşu nu o poate opri pe Kristiansen

România-Norvegia: 14-17 Amariei pătrunde ca un tanc spre poarta adversă şi marchează sub transversală!

România-Norvegia: 14-18 Sulland aruncă de la distanţă şi marchează

România-Norvegia: 14-19 Norvegia marchează din 7 metri, iar prima repriză se încheie cu un scor zdrobitor în defavoarea României.

Repriza a doua a început

România-Norvegia: 15-19 Elisei marchează

România-Norvegia: 16-19 Cristina Neagu înscrie. Avem superioritate numerică!

România-Norvegia: 16-20 Kristiansen reuşeşte golul

România-Norvegia: 17-20 Manea punctează

România-Norvegia: 18-20 Lecuşanu punctează cu puţin noroc, mingea fiind uşor deviată

România-Norvegia: 18-21 Herrem o învinge pe Huţupan

România-Norvegia: 19-21 Manea fentează şi aruncă excelent

România-Norvegia: 19-22 Herren marchează, deşi ne-am apărat bine la această fază prelungită de atac

România-Norvegia: 19-23 Sulland trage perfect

România-Norvegia: 19-24 Noestvold ratează un 7 metri, dar mingea ajunge tot la ea şi înscrie

România-Norvegia: 19-25 Loeke profită de ezitarea noastră şi punctează din nou. La faza următoare, Elisei ratează un 7 metri

România-Norvegia: 19-26 Herren punctează pe contraatac

România-Norvegia: 19-27 Loeke reuşeşte un nou gol

România-Norvegia: 20-27 După ce ne apropiem un pic, Sulland mai reuşeşte un gol, 20-28

România-Norvegia: 21-28 Amariei reuşeşte o aeriană superbă

România-Norvegia: 21-29 Johansen marchează după o lansare excelentă

România-Norvegia: 22-29 Neagu pătrunde nestigherită şi înscrie

România-Norvegia: 22-30 Riegelhuth mai reuşeşte un gol

Aceeaşi jucătoare marchează cu o boltă de toată frumuseţea, România-Norvegia: 22-31

România-Norvegia: 23-31 Geiger trimite o aruncare perfectă sub transversală

România-Norvegia: 24-31 Geiger mai înscrie un gol cu o aruncare puternică

România-Norvegia: 24-32 Sulland reface diferenţa

România-Norvegia: 25-32 Neagu punctează din 7 metri

România-Norvegia: 25-33 Noestvold ne execută cu un 7 metri transformat printr-un lob

România-Norvegia: 26-33 Neagu transformă aruncarea de la 7 metri obţinută de Manea

România-Norvegia: 31-36 Geiger nu renunţă şi mai reuşeşte un gol

România-Norvegia: 31-37 Gol marcat de Norvegia după un ultim 7 metri.

România nu s-a calificat în semifinală.

Spania-Ungaria: 23-21 (12-10)

Reprezentativa României nu a fost ajutată de jocul rezultatelor şi are nevoie de un punct în meciul din această seară, cu Norvegia, pentru a se califica în semifinale. Ungaria ar fi trebuit să bată Spania ca România să fie deja calificată în careul de aşi.

A fost însă imposibil atât timp cât piesele de bază ale Ungariei, Gorbicz, Verten şi Palinger au fost de nerecunoscut. Ungaria a început bine a condus cu 5-1, 6-2 şi a dat speranţe României.

Spania părea căzută total când Ungaria s-a desprins din nou la 11-7, minutul 20. În ultimele 10 minute însă doar Anita Bulath a mai marcat în poarta Spaniei şi la pauză sscorul era 12-10 pentru Ungaria. Debutul părţii secunde a fost catastrofal pentru vecinele de la Vest. În 5 minute Spania a luat conducerea, 15-14, şi Ungaria a trebuit să alerge de fiecare dată după egalare.

Fostul portar al "naţionalei" României, Mihaela Ciobanu, a închis poarta ibericelor, Mangue a fost de neoprit, şi Spania s-a desprins la 20-17 (minutul 47). Vilmos Imre, antrenorul Ungariei a băgat-o în poartă pe Melinda Pastrovics, aceasta a fost net peste Palinger şi România era din nou în cărţi: 20-20 (minutul 53).

Spania a mai luat o dată conducerea, a ratat o lovitură de la 7 metri şi speranţele pentru calificarea României creşteau, mai ales ca Monika Kovacsics a egalat la 21 cînd mai erau 2 minute. În ultimele 60 de secunde însă, Alonso şi Mangue au închis tabela, România având acum o situaţie extrem de grea pentru a se califica în semifinale.