Banner
Românce executate de mercenari din SUA - Dresda 2008, runda 6 PDF Imprimare Email
Runda 6 - 19 noiembrie 2008
Olimpiada de şah, Dresda 2008, runda 6
După o zi de pauză, Olimiada de la Dresda continuă miercuri cu alte împerechieri de top, cum ar fi Rusia-Anglia / Ucraina-Germania / Azerbaijian-Armenia / România-Bulgaria, Georgia-China (M.) sau Ungaria-China / Armenia-Ucraina / România-SUA / Georgia-Polonia (F).

Olimpiada de şah de la Dresda a trecut de jumătate. Organizatorii au decis să furnizeze câteva date statistice. La confruntarea băieţilor (open) participă 722 (253 GM, 176 IM) maeştri, reprezentând 146 ţări, iar fetele sunt prezente într-un număr la fel de impresionant, 548 (65 GM, 90 IM) participante în 111 echipe. (Făcând abstracţie de participarea lui Judit Polgar la open, în rândul bărbaţilor...) Echipele sunt conduse de 256 căpitani, iar numărul arbitrilor care operează programul de tragere la sorţi (un software numit Swiss Manager), bate - la fel - toate recordurile: 120.
 
Pentru prima dată în istoria olimpiadelor de şah, toate partidele pot fi urmărite online, datorită tablelor electronice (510 buc.), tronsonul principal dedicat accesării sitului suportând un trafic maxim de 10 Gigabytes/sec. Situl oficial a suferit în prima zi 32 de milioane de afişări (page impression), a doua zi acest număr atingând 60 de milioane.
 
Prima jumătate a olimpiadei a furnizat reultate interesante, multe surprize. La turneul masculin nu mai există echipă cu randament 100%, la fete însă, echipa chineză a câştigat în fiecare zi.
 
După primele 5 runde, ordinea punctajului "performance" (individual) este:
T.M.: Velentin Iotov (Bulgaria, 2532, 5/5) 3029, El Debs (Brazilia, 2447, 4/4) 3009, Abdel Razik (Egipt, 2406, 4/4) 2993, Lie Kjetil (Norvegia, 2526, 3,5/4) 2923, Sargissian Gabriel (Armenia, 2642, 4,5/5) 2892, Gelfand (Israel, 2719, 3,5/4) 2888, Nokes (Noua Zeelanda, 2293,4/4) 2884, Mamedyarov Shakhriyar (Azerbaijian, 2731, 4/5) 2878, Naiditsch (Germania, 2678, 4/5) 2870, Onischuk Alexander (SUA, 2644, 3,5/4).
 
T.F. Vajda Szidónia (Ungaria, 2380, 4/4) 2978, Tan Zhongyi (China, 2395, 4/4) 2934, Ciuksyte Dagne (Marea Britanie, 2339, 5/5) 2875, Igla (Israel, 2254, 4/4) 2874, Pogonina Natalija (Rusia, 2474, 3/3) 2864, Moser (Austria, 2376, 4/4) 2790, Zdebskaja Natalia (Ucraina, 2419, 4/4) 2765, Stefanova Antoaneta (Bulgaria, 2548, 3,5/4) 2672, Alina Moţoc (România, 2313, 4,5/5), Hou Yifan (China, 2578, 4/5) 2672, Shen Yang (China, 2450, 3,5/4), Iozefina Paulet (România, 2307, 3,5/4).
 
Ordinea "performance" a românilor: Liviu Nisipeanu (2648, 3/4), Constantin Lupulescu (2594, 3/4), Andrei Istrătescu (2633, 2,5/4), Mircea Pârligras (2611, 2,5/4), Vajda Levente (2582, 2,5/4), respectiv Alina Moţoc (2313, 4,5/5), Iozefina Paulet (2307, 3,5/4), Carmen Voicu (2239, 2,5/3), Luminiţa Cosma (2340, 2,5/4), Corina Peptan (2340, 2/4).
 
După aceste premize a început RUNDA 6, cu multe derbiuri. Rundele rămase nu vor fi lipsite de emoţii, pentru că Swiss Manager va împerechea de fiecare dată echipele puternice.
 
RUNDA 6
 
Fetele nu au reuşit nimic în faţa Statelor Unite. În schimb victoria băieţilor în faţa Bulgariei (cu Topalov în echipă) va fi probabil surpriza rundei!
România-Bulgaria: 2,5-1,5 (T.M.)
România-SUA: 0-4 (T.F.)
 
În echipa Angliei, Michael Adams nu a acceptat confruntarea cu Kramnik, pe prima tablă a apărut Nigel Short, care a capitulat în faţa maestrului rus. Echipa Germaniei a luptat din răsputeri, obţinând un egal preţios împotriva Ucrainei. Printr-o apărare eroică, Naiditsch a reuşit remiza în faţa lui Ivanchuk, dintr-o situaţie nefavorabilă. Debiul absolut s-a dat între medaliatele cu argint respectiv bronz de la Campionatul European din 2007, Armenia şi Azerbaijian. Armenii au adus cele două puncte cu un joc extrem de disciplinat, eroul partidei fiind veteranul Akopian Vladimir care a punctat în faţa lui Mamedyarov Shakhriyar. Franţa pare să se regăsească. India, China şi Israel ţin pasul prin victorii la limită. Ungaria nu se poate mândri cu victoria minimă în faţa Columbiei cotate pe poziţia 44. Am urmărit cu simpatia obişnuită partida Polgar Judit-Escobar Forero Alder. Dar respectul nostru în faţa singurei femei care participă la turneul masculin, nu a ajutat-o pe Judit. Jocul ei este imprevizibilă, randamentul fluctuează. După 3 remize şi o singură victorie, fata se împiedică pentru a doua oară, pierzând o partidă care părea câştigabilă... Bulgaria contabilizează al doilea eşec. Cu toate că Topalov a învins pe tabla principală, meciul a fost pierdut, furnizând surpriza rundei. Vestea cea bună este, că adversarul Bulgariei a fost România, care, în urma succesului urcă pe poziţia a 9-a.

(LIVE)
21:20. Runda e pe încheiate, şi nu fără surprize. Rezultate:
 
Rusia-Anglia: 3-1
România-Bulgaria: 2,5-1,5 (!!)
Ucraina-Germania 1: 2-2
Armenia-Azerbaijian: 2,5-1,5
Franţa-Polonia: 3-1
China-Georgia: 2,5-1,5
Ungaria-Columbia: 2,5-1,5 (!)
Finlanda-Norvegia: 2-2 (!!)
Australia-Elveţia: 2,5-1,5
 
Rg.Snr TeamTeamAnz + = - Wtg1 Wtg2 Wtg3 Wtg4
19ARMArmeniaARM651011118,043,018,0
21RUSRussiaRUS651011116,544,016,0
311GERGermany 1GER1642010116,546,016,5
42UKRUkraineUKR642010107,047,014,0
513INDIndiaIND650110102,040,016,0
68ISRIsraelISR64201097,537,016,0
77FRAFranceFRA64201097,039,016,5
83CHNChinaCHN65011096,540,016,0
914ROURomaniaROU65011095,538,016,0
105HUNHungaryHUN64119111,042,015,5
114AZEAzerbaijanAZE64119109,545,016,5
1227GREGreeceGRE63309104,540,015,5
1320NEDNetherlandsNED64119101,541,015,5
1412ESPSpainESP6411998,541,015,5
1537VIEVietnamVIE6411995,036,017,5
1623BLRBelarusBLR6411988,037,016,0
1715ENGEnglandENG6411985,041,015,0
1810USAUnited States of AmericaUSA6411983,038,015,5
196BULBulgariaBUL6402899,539,017,0
2021POLPolandPOL6402896,541,016,5
2130SWESwedenSWE6402893,042,015,0
2219NORNorwayNOR6321892,044,013,5
2350TURTurkeyTUR6321888,536,016,0
2429BIHBosnia & HerzegovinaBIH6402888,038,015,0
2517GEOGeorgiaGEO6402887,543,014,0
2622SRBSerbiaSRB6402884,038,014,5
2725SVKSlovakiaSVK6402884,035,017,0
2828SLOSloveniaSLO6402882,037,015,0
2935LTULithuaniaLTU6321878,041,014,0
3054AUTAustriaAUT6402877,035,015,0
3124CROCroatiaCRO6402876,533,013,5
3243LATLatviaLAT6321876,037,014,5
3346SCOScotlandSCO6402876,037,014,5
3452FINFinlandFIN6321874,533,016,0
3571NZLNew ZealandNZL6402868,029,014,0
3666CRCCosta RicaCRC6402867,034,014,5
3755BANBangladeshBAN6402866,031,015,0
3844ITAItalyITA6402861,538,013,5
3970MGLMongoliaMGL6402857,030,014,5
4053AUSAustraliaAUS6402857,028,015,0
4118CZECzech RepublicCZE6312776,539,014,0
4241GERGermany 2GER26312776,539,013,5
4316CUBCubaCUB6312775,543,013,5
4438PHIPhilippinesPHI6312774,541,012,0
4559COLColombiaCOL6312774,037,014,5
4633UZBUzbekistanUZB6312774,032,015,0
4740IRIIranIRI6312773,538,014,5
4826MDAMoldovaMDA6312772,540,013,0
4951ESTEstoniaEST6312772,532,015,5
5042MNEMontenegroMNE6312772,040,012,5
5134KAZKazakhstanKAZ6312772,035,014,5
5231ARGArgentinaARG6312768,037,012,5
5345ISLIcelandISL6312766,535,014,5
5468BELBelgiumBEL6312762,532,013,5
5547GERGermany 3GER36312759,532,013,5
5692IRQIraqIRQ6312745,529,013,5
5763MEXMexicoMEX6312745,029,013,5
5836SUISwitzerlandSUI6303673,038,013,5
59130PAKPakistanPAK6222671,032,013,5
6032DENDenmarkDEN6303667,042,012,0
6161PORPortugalPOR6303665,036,013,5
6249EGYEgyptEGY6303663,040,013,0
6381UAEUnited Arab EmiratesUAE6303662,033,014,0
6460VENVenezuelaVEN6303661,037,013,0
6569INAIndonesiaINA6303660,534,013,0
6667QATQatarQAT6303655,529,014,5
6786SYRSyriaSYR6303655,027,015,5
68106JPNJapanJPN6303654,038,010,5
6977TKMTurkmenistanTKM6303654,028,014,0
7078SINSingaporeSIN6303653,534,013,5
7184RSASouth AfricaRSA6222652,534,012,5
7272FAIFaroe IslandsFAI6303651,539,010,5
73105GUAGuatemalaGUA6303651,528,013,0
7479ALGAlgeriaALG6303649,532,013,5
7557IRLIrelandIRL6303647,034,012,5
7665ECUEcuadorECU6303645,531,012,5
7739MKDFormer Yug Rep of MacedoniaMKD6303644,035,011,5
7876IPCIPCAIPCA6303643,034,012,0
7975DOMDominican RepublicDOM6303643,032,012,0
8096MNCMonacoMNC6303643,026,013,0
8173MASMalaysiaMAS6303642,036,010,0
8283IBCIBCAIBCA6303641,527,010,5
8388TUNTunisiaTUN6303640,529,012,5
8487LIBLebanonLIB6303640,032,010,0
8598WLSWalesWLS6303633,527,011,5
8648CANCanadaCAN6213567,535,014,0
8758BRABrazilBRA6213565,035,013,0
8874TJKTajikistanTJK6213553,033,013,0
8964PARParaguayPAR6213552,534,011,0
9080KGZKyrgyzstanKGZ6213551,531,013,5
91108BOTBotswanaBOT6213546,027,011,5
9293JORJordanJOR6213544,529,012,5
93134NGRNigeriaNGR5212543,026,010,0
9489PLEPalestinePLE6213542,027,011,5
9591ESAEl SalvadorESA6213541,037,09,5
96113AHONetherlands AntillesAHO6213538,527,010,0
97100ANDAndorraAND6213537,029,09,5
9882YEMYemenYEM6213535,033,09,0
9994URUUruguayURU6213535,031,010,0
100122ALBAlbaniaALB6213533,030,011,0

Fetele noastre au fost executate de "americance". Rusia a profitat de împerecherea favorabilă, aducând corecţie la "golaveraj". Ucraina a revenit în poziţia a 4-a, după o victorie de proporţii. Olanda şi Polonia au reuşit victorii preţioase. Singura echipă "100%", China, a continuat marşul de triumf, trecând de data acesta prin unguroaice. Poziţia sa în fruntea clasamentului pare foarte stabilă.
 
Rusia-Austria: 3-1
China-Ungaria: 2,5-1,5
Serbia-Germania 1: 2,5-1,5
România-SUA: 0-4
Polonia-Georgia: 2,5-1,5
Ucraina-Armenia: 3,5-0,5
India-Italia: 2,5-1,5
Slovenia-Azerbaijian: 2-2
 
Rg.Snr TeamTeamAnz + = - Wtg1 Wtg2 Wtg3 Wtg4
13CHNChinaCHN660012138,545,018,5
21RUSRussiaRUS642010114,041,018,0
317NEDNetherlandsNED650110110,044,016,0
42UKRUkraineUKR642010109,040,017,0
57USAUnited States of AmericaUSA650110102,535,018,5
69POLPolandPOL65011099,546,015,5
78HUNHungaryHUN64119112,545,017,0
811INDIndiaIND6411993,040,014,5
924VIEVietnamVIE6411990,536,016,5
1010SRBSerbiaSRB6411988,541,015,0
1113BULBulgariaBUL6411985,034,016,5
1247MGLMongoliaMGL6411982,539,014,0
135FRAFranceFRA6402899,038,017,5
1425CUBCubaCUB6402898,537,018,0
154GEOGeorgiaGEO6321893,045,013,5
1631ENGEnglandENG6402891,039,016,0
1714SLOSloveniaSLO6321889,039,016,0
1843UZBUzbekistanUZB6402883,040,014,5
1915SVKSlovakiaSVK6402881,039,015,5
2016ROURomaniaROU6402880,040,015,0
2136AUTAustriaAUT6402880,040,014,5
2218CZECzech RepublicCZE6402880,034,016,5
2326BLRBelarusBLR6321877,034,016,0
2423LTULithuaniaLTU6321876,535,014,0
256ARMArmeniaARM6402875,545,013,5
2644COLColombiaCOL6402874,035,016,0
2728AZEAzerbaijanAZE6321873,039,013,5
2830CROCroatiaCRO6402872,035,016,0
2937ECUEcuadorECU6402871,536,015,0
3053CANCanadaCAN6402871,032,016,0
3122ESPSpainESP6402870,034,015,0
3232MDAMoldovaMDA6402869,534,014,5
3335KAZKazakhstanKAZ6321868,034,015,0
3421ISRIsraelISR6312781,042,013,0
3519GREGreeceGRE6312777,532,016,0
3612GERGermany 1GER16312775,538,012,5
3733ITAItalyITA6312773,536,015,0
3829ARGArgentinaARG6312772,532,016,5
3938SUISwitzerlandSUI6312768,037,013,5
4027LATLatviaLAT6312767,035,014,0
4120SWESwedenSWE6312753,526,015,0
4240NORNorwayNOR6303676,539,014,0
4354AUSAustraliaAUS6222667,036,011,5
4446ESTEstoniaEST6303659,034,014,0
4559ESAEl SalvadorESA6222658,027,014,0
4657MEXMexicoMEX6303657,037,013,0
4748GERGermany 2GER26303656,040,011,0
4867INAIndonesiaINA6222656,038,012,0
4939IRIIranIRI6222656,036,013,5
5075GUAGuatemalaGUA6303655,038,011,5
5161BANBangladeshBAN6303655,036,011,0
5242TURTurkeyTUR6303654,035,012,5
5360KGZKyrgyzstanKGZ6303652,036,013,0
5484UAEUnited Arab EmiratesUAE6303652,027,013,0
5571SCOScotlandSCO6303651,529,014,5
5634MNEMontenegroMNE6303650,034,012,5
5773RSASouth AfricaRSA6222649,028,012,0
5883SYRSyriaSYR6303647,527,013,0
5962BRABrazilBRA6303646,531,013,5
6081SRISri LankaSRI6303645,526,014,5
6165ISLIcelandISL6303645,030,013,0
6249PORPortugalPOR6303641,534,011,0
6356VENVenezuelaVEN6303640,036,011,5
6452ICSICSCICSC6303638,535,09,5
6558DENDenmarkDEN6303636,038,09,0
6688PARParaguayPAR6303634,030,011,5
6751PHIPhilippinesPHI6213555,035,012,0
6850GERGermany 3GER36213546,033,012,0
6966DOMDominican RepublicDOM6132545,029,011,0
7041LUXLuxembourgLUX6213542,035,010,0
7163TKMTurkmenistanTKM6213542,031,010,0
7255BIHBosnia & HerzegovinaBIH6213541,531,010,5
7369FINFinlandFIN6213540,031,011,5
7477WLSWalesWLS6213540,029,010,5
7568IPCIPCAIPCA6132536,032,010,5
7678URUUruguayURU6213535,029,011,5
7772BOLBoliviaBOL6213535,028,011,0
7870ALBAlbaniaALB6213532,532,010,0
7979PURPuerto RicoPUR6213530,028,09,5
80111NGRNigeriaNGR5212529,526,07,5
8189IRQIraqIRQ6213528,028,09,0
8276NZLNew ZealandNZL6213527,527,011,0
83102SURSurinamSUR6213522,525,010,0
8486TJKTajikistanTJK6123439,029,010,0
85101ANGAngolaANG6123428,026,010,0
86103TUNTunisiaTUN6204428,025,09,5
8782EGYEgyptEGY6204427,030,09,5
8874ALGAlgeriaALG6204425,030,010,5
8996TPEChinese TaipeiTPE6204423,527,09,0
9080CRCCosta RicaCRC6204423,032,09,0
9185LIBLebanonLIB6204423,026,09,0
92110LBALibyaLBA6123423,021,08,5
9364IBCIBCAIBCA6204422,528,010,0
94100BOTBotswanaBOT6123421,523,09,5
9591QATQatarQAT6204418,030,07,5
96107BARBarbadosBAR6204415,025,07,0
9798FIJFijiFIJ620449,030,05,5
9899IRLIrelandIRL620447,522,07,0
99108HONHondurasHON6114320,020,09,0
100114YEMYemenYEM6114315,525,06,0
 

20:40. S-au terminat partidele noastre. Fetele nu au reuşit nimic în faţa Statelor Unite. În schimb victoria băieţilor în faţa Bulgariei (cu Topalov în echipă) va fi probabil surpriza rundei!
România-Bulgaria: 2,5-1,5 (T.M.)
România-SUA: 0-4 (T.F.)

20:00. Rezultatele apar deocamdată în partidele unde tragerea la sorţi a adus împerecheri "dezechilibrate". Spania-Filipine: 2,5-0,5; Slovenia-Malaesia: 2,5-0,5; Ungaria-Columbia: 2,5-0,5; Austria-Egipt: 3,5-0,5; Kazahstan-Antile: 4-0; Olanda-Moldova: 3-1; Vietnam-Islanda: 3-1 (T.M.), respectiv Franţa-Danemarca: 3-0; Cehia-Paraguay: 4-0; Kazahstan-Norvegia: 3-0; şi, din păcate, SUA-România: 0-3 (T.F.).
 
Derbiurile rundei aduc rezultate mai strânse. Armenia conduce cu 1,5-0,5 în partida cu Azerbaijian, Ucraina-Germania: 1,5-1,5; Rusia-Anglia: 1-1; Georgia-China: 0,5-1,5; şi, România-Bulgaria: 2-1! (T.M.), în fruntea clasamentului feminin China se distanţează de Ungaria: 1,5-0,5; Georgia-Polonia: 1,5-1,5; Ucraina-Armenia: 2-0; Bulgaria-Anglia: 2-1; Georgia-Polonia: 1,5-1,5; Rusia-Austria: 2-0.

19:45. Fetele nu se descurcă în faţa "americancelor"... Luminiţa Cosma e învinsă de Anna Zatonskih.

19:40. Într-o situaţie complicată pe tabla 3, Kiril Georgiev Kiril pierde regina în urma unei scăpări incredibile, şi capitulează în faţa luiLupulescu. 2-1 pentru România!

19:20. Nu stau bine fetele, americanii conduc cu 2-0, puncte realizate pe tabla 3 (Voicu Carmen - Goletiani Rusudan: 0-1) şi 4 (Rohonyan Katerina - Alina Moţoc: 1-0). Din păcate nici partidele rămase nu par să aducă victorie pentru fetele noastre.

19:00. România-Bulgaria 1-1. Nisipeanu nu reuşeşte să ducă la victorie piesele albe, capitulează în faţa lui Topalov după 29 de mutări. Pe tabla a patra însă Levente Vajda a reuşit o frumoasă victorie în faţa lui Valentin Iotov.

Partidele pot fi urmărite online prin postul de televiziune Tadaah Channels, după descărcarea unui software şi o simplă înregistrare.

 


Alte articole despre Olimpiada de şah Dresda 2008 | Istoria Olimpiadelor de şah >>> AICI


<< Previous Page                    Next Page >>

 

Footer

Copyright © 2017 infoamea.ro. Toate drepturile rezervate.
Joomla! este software liber, distribuit sub licenţa GNU/GPL License.