Olimpiada Beijing, 9 AUGUST - sportivi din 19 ţări au fost medaliaţi PDF Imprimare Email
Scris de [inFOamea]
Sâmbătă, 09 August 2008 07:00
9 august 2008, Olimpiada, Beijing. 19 naţiuni s-au înscris pe tabela medaliaţilor. Primele rezultate.

1

Tir: Iulian Raicea (10 m pistol cu aer comprimat) a terminat turul de calificare pe locul 44. Proba a fost câştigată de chinezul Wei Pang.

Tir cu arcul: Alexandru Bodnar (arc recurbat) s-a clasat pe locul 60, cu 614 puncte. Turul de calificare al probei a fost câştigat de mexicanul Juan Rene Serrano.

Judoka Alina Dumitru a adus prima medalie de aur pentru delegaţia României la competiţia din China, câştigând titlul olimpic la categoria 48 kg din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Alina Dumitru a învins-o în finală pe cubaneza Yanet Bermoy.

În semifinalele categoriei de 48 de kg la judo, Judoka Alina Dumitru a învins pe campioana olimpică Ryoko Tani, fiind prima victorie pe care Alina o obţine în faţa sportivei japoneze, între cele două sportive existând o rivalitate foarte mare de ani buni.

Echipa feminină de handbal a României a debutat cu dreptul, câştigând în faţa selecţionatei Kazahstanului cu scorul 31:19 (13:10). >>> REZULTATE HANDBAL Anterior (5 august), echipa lui Tadici a susţinut un meci de pregătire în faţa Suediei, pe care a învins cu 32:27 (17:11). (Cele două echipe nu fac parte din aceeaşi grupă.)

Al doilea titlu olimpic a fost cucerit de delegaţia chinei, prin Cien-Hsie-Hsia, la haltere, categoria 48 de kg. Chinezoaica a fost campioană olimpică în 2007. La această probă, campioana olimpică en titre, Nurcan Taylan din Turcia a fost discalificată. Au concurat 14 sportive din 11 ţări.

Judoka Alina Dumitru a depăşit primele două adversare. Primul adversar a fost judoka maghiară Eva Csernoviczki. Cu Csernoviczki s-au întâlnit înainte de 5 ori, de fiecare dată câştigând judoka antrenată de Florin Bercean. Aşa s-a întâmplat şi acum. Următorul adversar a fost Kim Jung Ran din Coreea de Sud, în faţa căruia Alina a câştigat cu ipon, calificându-se în semifinală. Alina Dumitru este una dintre marile speranţe ale delegaţiei României în lupta pentru o medalie olimpică. Cucerirea celui de-al cincilea titlu european consecutiv o determină pe judoka stelistă să creadă că va urca pe podium la Beijing. În urmă cu patru ani, la Atena, Alina Dumitru a ratat la mustaţă medalia de bronz.

Primul titlu olimpic a fost cucerit de cehoaica Katerina Emmons la tir, după ce a cumulat în primul tur 400 de puncte (din 400 posibile), stabilind astfel recordolimpic şi mondial.