Banner
Delegaţia României la Beijing
Scris de [inFOamea]   
Joi, 07 August 2008 21:00
România este reprezentată la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive, cu o delegaţie formată din 104 sportivi.

Sporturile la care vom fi reprezentaţi:


România este reprezentată la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive: atletism (19), box (2), canotaj (13), gimnastică (12), haltere (5), handbal (14), judo (2), kaiac-canoe (5), lupte (8), nataţie (8), scrimă (5 - individual), tenis (2), tenis de masă (4- individual + echipă), tir (4), tir cu arcul (1).

Componenţa delegaţiei României la Beijing:


Atletism: Ancuţa Bobocel (3.000 m ), Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Adelina Gavrilă (triplusalt), Nicoleta Grasu (disc), Ana Maria Groza (20 km marş), Anca Heltne (greutate), Felicia Ţilea Moldovan (suliţă), Angela Moroşanu (400 m garduri), Mihaela Neacşu (800 m), Bianca Perie (ciocan), Lidia Şimon (maraton), Monica Stoian (suliţă), Luminiţa Talpoş (maraton), Ionela Târlea (400 m garduri, 200 m), Constantina Diţă Tomescu (maraton), Marian Oprea (triplusalt).

Box: Georgian Popescu (60 kg), Ionuţ Gheorghe (64 kg).

Canotaj: Echipajul 8+1 (Constanţa Burcică, Eniko Barabas, Rodica Şerban, Ana Maria Apachiţei, Viorica Susanu, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat, Elena Georgescu) - în finală, câştigând seria în care a evoluat cu 1:28.64, al doilea timp din cele două serii - 11 AUGUST; Echipajul de două vâsle (Roxana Cogianu, Ionela Neacşu) - a ratat finala - 11 AUGUST, Simona Muşat, Camelia Lupaşcu.

Gimnastica: Sandra Izbaşa, Steliana Nistor, Anamaria Tămârjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Andreea Grigore, Răzvan Şelariu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, George Robert Stănescu, Marian Drăgulescu, Adrian Bucur.

Haltere: Răzvan Martin, Antoniu Buci (62 kg, locul 4 - 11 AUGUST), Alexandru Roşu, Gabriel Sâncrăian, Roxana Cocoş (locul 8, 11 AUGUST).

Handbal: portari - Luminiţa Huţupan Dinu, Tereza Tamaş, Talida Tolnai; jucătoare de câmp - Valetina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Adriana Olteanu-Nechita, Ionela Gîlcă Stanca, Florina Bîrsan, Carmen Amariei, Adina Meiroşu, Cristina Neagu, Valeria Beşe (căpitan), Narcisa Lecuşanu, Aurelia Brădeanu, Mihaela Ani-Senocico + o rezervă.

Judo: Alina Dumitru (48 kg) - AUR (09 august), Daniel Brata (100 kg).

Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe 1-500 m), Iosif Chirilă (canoe 2-500 m), Andrei Cuculici (canoe 2-500 m), Nicolae Flocea (canoe 2-1000 m), Constantin Popa (canoe 2-1000 m).

Lupte: Eusebiu Diaconu (greco-romane, 60 kg), Virgil Munteanu (greco-romane, 55 kg), Gheorghiţă Ştefan (libere, 74 kg), Ion Iulian Panait (greco-romane, 66 kg), Petru Toarcă (libere, 55 kg), Rareş Chintoan (libere,120 kg), Estera Dobre (48 kg ), Ana Maria Pavăl (55 kg).
Nataţie: Dragoş Coman (400 m liber, 1.500 m liber, 100 m fluture, 200 m fluture), Răzvan Florea (200 m spate, 100 m spate), Camelia Potec (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber), Ioan Gherghel (4x100 m fluture, 50 m liber, 100 m liber, 4x100 m liber), Valentin Preda (4x100 m bras), Norbert Trandafir (100 m bras, 200 m bras), Constantin Popovici (platformă 10 m), Ramona Ciobanu (platformă 10 m).

Scrima: Mihai Covaliu (sabie), Rareş Dumitrescu (sabie), Ana Maria Brânză (spadă), Cristina Stahl (floretă), Virgil Sălişcan (floretă).

Tenis: Victor Hănescu, Sorana Cârstea.

Tenis de masa: Daniela Dodean, Elizabeta Samara, Cristina Hârâci, Adrian Crişan.

Tir: Alin Moldoveanu (puşcă aer comprimat, locul 4 cu 238,425 de puncte, 11 AUGUST), Ioan Toman (skeet 25 m pistol viteză), Iulian Raicea (10 m pistol cu aer comprimat - loc 44, 9 AUGUST), Lucia Mihalache (skeet talere).

Tir cu arcul: Alexandru Bodnar (arc recurbat - locul 60, 9 AUGUST).
Portdrapelul României
Comitetul Executiv al COSR a decis ca portdrapelul României la Beijing să fie căpitanul naţionalei feminine de handbal. Componentele naţionalei olimpice de handbal a României au hotărât, prin vot, ca Valeria Beşe să fie noul căpitan al echipei. Implicit, ei îi revine onoarea de a purta steagul ţării noastre la ceremonia de deschidere de la Beijing.
Ţinutele sportivilor români
Echipamentul a fost compus din două treninguri (unul de prezentare şi unul de antrenament), 4 tricouri de culori diferite (albastru, roşu şi alb), două şorturi, şapcă, vestă, bluză de fâş, şlapi, ciorapi, pantofi sport, geantă pe role, rucsac şi borsetă. Ţinuta oficială a fost prezentată de sportivi care vor reprezenta România la atletism şi scrimă: Angela Moroşanu şi Marian Oprea (ţinuta de defilare), Ancuţa Bobocel şi Mihai Covaliu (ţinuta de călătorie), Mihaela Neacşu şi Rareş Dumitrescu (ţinută pentru satul olimpic). Cele 3 ţinute oficiale (de călătorie, de sat olimpic şi de defilare) au fost oferite de Secuiana (la băieţi) şi Caremil (la fete), iar cele două perechi de pantofi (pentru călătorie şi defilare) au fost asigurate de Gino Rossi (la băieţi) şi Ami Design (la fete).


Dacă te interesează Istoria Jocurilor Olimpice, vizitează subpagina

 

Ultima actualizare în Luni, 11 August 2008 23:10
 

Footer

Copyright © 2017 infoamea.ro. Toate drepturile rezervate.
Joomla! este software liber, distribuit sub licenţa GNU/GPL License.