Olimpiada Beijing, 11 AUGUST - Michael Phelps la al doilea titlu PDF Imprimare Email
Scris de [inFOamea]
Luni, 11 August 2008 00:00
11 august 2008, Olimpiada, Beijing. Michael Phelps a câştigat cel de-al doilea său titlu.

Haltere

Halterofilul Antoniu Buci a terminat pe locul patru la categoria 62 de kilograme.
Halterofila Roxana Cocoş s-a clasat pe poziţia a opta a categoriei 58 de kilograme.

Box

Georgian Popescu a boxat formidabil în primul său meci, învingând la puncte pe americanul Sadam Ali, scor 20-5.
Celălalt pugilist român prezent la Beijing, Ionuţ Gheorghe a câştigat clar primul său meci la categoria 64 de kilograme.

Scrimă

Proba feminină de floretă a adus supremaţia italiencelor. Proba a fost câştigată de italianca Valentina Vezzali. Floretista în vârstă de 34 de ani şi-a apărat titlul (Sydney, Atena), cucerind al treileatitlu olimpic individual, pe lângă cele două, cucerite cu echipa Italiei. În finală, Vezali a câştigat în faţa sud-coreencei Nam Hjun Hi. Lupta din finala mică s-a dat între două italience, Margherita Granbassi câştigând în faţa lui Giovanna Trillini.

Canotaj

Echipajul românesc de două vâsle a ratat calificarea în finala, după ce a ocupat locul trei în recalificări.

Gimnastică

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat ieri în finală, ocupând în preliminarii locul patru, cu un total de 238,425 de puncte.

TIR - puşcă aer comprimat 10 metri

Trăgătorul român Alin George Moldoveanu s-a clasat pe locul patru (698.9 puncte) în finala probei de puşcă aer comprimat 10 metri, fiind la doar 0.5 puncte de un loc pe podiumul olimpic.

Clasamentul final:
1. Bindra Abhinav (India) - 700.5 puncte
2. Zhu Qinan (China) - 699.7
3. Henri Hakkinen (Finlanda) - 699.4
4. Alin George Moldoveanu (România) - 698.9

Tenis

Victor Hănescu l-a învins, în primul tur al turneului de tenis de la Jocurile Olimpice de la Beijing, pe italianul Simone Bolelli, cu scorul 7-5, 3-6, 6-4. În turul doi, jucătorul român îl va întâlni pe învingătorul meciului dintre francezul Gael Monfils şi favoritul numărul 11 al turneului, spaniolul Nicolas Almagro.

Sorana Cârstea va debuta la Jocurile Olimpice în această după-amiază, când o va întâlni pe jucătoarea din Israel, Shanar Peer.

Echipajul de 8+1, în finală

Echipajul României s-a calificat lejer în finala olimpică a probei de 8 rame cu cârmaci, după ce s-a impus într-o serie în care au mai concurat Olanda şi Australia. Finala va avea loc duminică, 17 august, când România va avea ca principal adversar la aurul olimpic echipajul Statelor Unite. Echipajul românesc de 8+1 a reuşit să câştige aurul olimpic la ultimele trei ediţii ale Jocurilor Olimpice, Atlanta 1996, Sydney 2000 şi Atena 2004. Barca României este formată din canotoarele Constanţa Burcică, Eniko Barabaş, Rodica Şerban, Ana Maria Apachiţei, Aurica Bărăscu, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat şi cârmaciul Elena Georgescu.

Primul caz de dopaj
Sportiva spaniolă Maria Isabel Moreno, care evoluează la ciclism, a fost depistată pozitiv cu EPO, la 31 iulie, cu o săptămână înainte de începerea Jocurilor Olimpice de la Beijing, care înregistrează astfel primul caz de dopaj, a anunţat, luni, purtătorul de cuvânt al CIO, Giselle Davis. Comisia de Disciplină a CIO, reunită, luni, a decis excluderea oficială a sportivei de la JO. Însă Moreno a părăsit deja Beijing la puţin timp după controlul antidoping, pretextând o criză de anxietate. Sportiva va fi suspendată cu siguranţă pentru doi ani, şi nu va fi prezentă nici la Londra (2012), deoarece a fost depistată în "perioada olimpică".

Nataţie:
Michael Phelps a obţinut cel de-al doilea titlu, în componenţa echipei americane de ştafetă 4x100 m liber. Echipa americană (Cullen Jones, Jason Lezak, Michael Phelps and Garrett Weber-Gale) a câştigat proba cu un nou record mondial, 3:08.24, în faţa echipei Franţei (Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Frederick Bousquet, Alain Bernard). Rezultatul francezilor, 3:08.32 este un nou record european, şi, este mai bun decât vechiul record mondial (3:12.23). Pe locul trei s-a clasat ştafeta Australiei, 3:09.91. Rezultatele următoarelor două clasate (Italia, 3:11.48 şi Suedia, 3:11.92) doboreau la fe vechiul record mondial şi olimpic.

Campioana olimpică en titre la 200 de metri liber, Camelia Potec a terminat doar a şasea în finala de la 400 de metri liber, cu 4:4.66. Proba a fost câştigată de americanca Rebecca Adlington (4:3.22), urmată de Katie Hoff (4:3.29).