1
1
2

Handbal feminin

Echipa feminină de handbal a României a obţinut a patra victorie consecutivă în grupa A, după ce a învins la cinci goluri diferenţă reprezentativa Angolei.

Grupa A:

Kazahstan-China: 29:26 (14:10)
România-Angola: 28:23 (16:7)
Franţa-Norvegia: 24:34 (12:15)

Grupa B:

Brazilia-Coreea: 33:32 (17:12) - mare surpriză!
Germania-Suedia: 26:27 (13:13)
Ungaria-Rusia: 24:33 (15:16)

Atletism

Atleta Cristina Casandra a obţinut calificarea în finala probei de 3000 de metri obstacole din cadrul întrecerilor de atletism. Casandra a realizat un nou record naţional, cu timpul de 9 minute 22 de secunde şi 38 de sutimi. Atleta română a fost a patra în seria sa de calificare şi va evolua duminică, 17 august, în finala probei. Cealaltă româncă care a luat startul în calificările acestei probe, Ancuţa Bobocel, a terminat doar a şasea seria a doua a calificărilor, ratând şansa de a participa în finală. Bobocel a fost însă victima unui eveniment neplăcut, ea împiedicându-se de o atletă din Kenya, care căzuse după saltul peste un obstacol.

Aruncarea discului

Nicoleta Grasu a obţinut calificarea în finala de aruncare a discului, cu o performanţă de 62,51 metri realizată în Grupa B. Nicoleta Grasu a avut a doua aruncare din calificări, după americanca Stephanie Trafton Brown, cu 62,77 metri. Finala probei de aruncare a discului este programată luni, 18 august, de la ora 14:20.

Box

Georgian Popescu l-a învins clar pe mexicanul Javier Vargas, scor 14-4, în optimile de finală ale turneului de box.

Gimnastică - locul 5

Steliana Nistor a ocupat locul cinci al concursului de individual compus. A doua reprezentantă a României în concursul de individual compus, Sandra Izbaşa, a terminat a opta. Aurul şi argintul probi au revenit reprezentantelor Statelor Unite ale Americii, Nastia Liukin şi "spiriduşul" Shawn Johnson. Doar bronz olimpic pentru gazde, prin Yang Yilin. China cucerise până în această dimineaţă toate cele trei medalii de aur puse în joc, la echipe feminin, echipe masculin şi individual compus masculin.

Tenis de masă - România a ocupat locul şapte

Echipa feminină a României a fost învinsă cu scorul de 3-1 de reprezentativa Statelor Unite, în play-off-ul competiţiei de tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Elizabeta Samara a făcut un meci superb în faţa "americancei" Chen Wang, pe care a învins-o în patru seturi (11-9, 6-11, 11-7, 11-9). În al doilea meci al întâlnirii dintre România şi Statele Unite, Daniela Dodean a fost învinsă clar, scor 3-0, de o altă jucătoare de origine asiatică, Jung Gao. Perechea Juan Gao / Crytal Xi Huang a a mai adăugat un punct pentru americance, după victoria în faţa "dublului" Samara / Necula. Chen Wang a adus punctul decisiv pentru americance, după o victorie în trei seturi în faţa Iuliei Necula. În urma acestui rezultat, România a ocupat locul şapte al competiţiei feminine pe echipe.

Judo

Daniel Brata a fost eliminat prin ippon de georgianul Levan Jorjoliani, în recalificările categoriei 100 de kilograme.

Nataţie - Michael Phelps

Răzvan Florea a ocupat locul al şaptelea al finalei probei de 200 de metri spate.

Michael Phelps este vedeta incontestabilă a Jocurilor Olimpice de la Beijing. Înotătorul american şi-a pus la gât a şasea medalie de aur în China, după victoria din proba de 200 de metri mixt. Phelps a oprit cronometrul al 1:54.23, nou record mondial al probei.

Argintul a fost cucerit de ungurul Laszlo Cseh, iar bronzul olimpic a ajuns la un alt american, Ryan Lochte. Phelps, în vârstă de 30 de ani mai are de cucerit două titluri olimpice pentru a îl depăşi pe compatriotul său Mark Spitz, de şapte ori medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de Munchen. Phelps va lua startul sâmbătă în finala probei de 100 de metri fluture şi duminică în cea de 4X100 de metri mixt.

Britta Steffen a câştigat medalia de aur a probei de 100 de metri feminin. Este prima medalie de aur obţinută de înotătoarele germane la Beijing.

Dragoş Coman a ratat calificarea în finala probei de 1.500 de metri liber, după ce s-a clasat abia al cincilea în seria a doua a calificărilor.

Grupa B - Ungaria în semifinală

Olanda-Australia: 9:10 (1:2, 2:2, 1:2, 5:4)
Ungaria-Grecia: 10:4 (1:1, 3:1, 3:0, 3:2).

Clasament:
1. Ungaria
2. Australia
3. Olanda
4. Grecia

Se mai califică în semifinală câştigătorii partidelor Italia-Olanda şi Australia-China.