2
1
2
Canotaj
Canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu au câştigat al doilea aur al delegaţiei României la Beijing. Fetele s-au impus în proba de două rame, la diferenţă mare faţă de ocupantele locului secund, reprezentantele Chinei. România a luat aurul olimpic în proba de două rame şi la Atena, în 2004, când Susanu o avea lângă ea în barcă pe Georgeta Damian. De remarcat că Georgeta Andrunache va evolua şi în finala probei de 8+1, la care România este campioană olimpică en-titre.
Nataţie
Camelia Potec a fost la opt sutimi de secundă de medalia de bronz a probei de 800 de metri liber. Potec se calificase cu al doilea timp în finală, dar nu a putut face faţă ritmului impus de britanica Rebecca Adlington. Potec a avut cel mai slab timp de reacţie dintre cele opt finaliste, dar a recuperat rapid. Era pe locul doi la 600 de metri şi părea că visul la o medalie olimpică al Cameliei Potec se va realiza în cea mai lungă probă a înotătoarelor olimpice. Potec a căzut inexplicabil pe ultimele 3-4 lumgimi de bazin şi a fost întrecută clar de Alessia Filipi. Nici măcar medalia de bronz nu a ajuns la Camelia, ea ajungând la opt sutimi de secundă în spatele danezei Friis Lotte.

1. Rebecca Adlington (8:14.10, record mondial)
2. Alessia Filippi (8:20.23)
3. Friis Lotte (8:23.03)
4. Camelia Potec (8:23.11)
Michael Phelps a câştigat a şaptea sa medalie de aur la această Olimpiadă, egalând recordul compatriotului său Mark Spitz, de şapte ori campion olimpic la Munchen (1972). Phelps a câştigat cu emoţii cursa de 100 de metri fluture, după ce l-a prins din urmă pe ultimii metri pe Milorad Cavic. Sârbul a fost la o sutime de secundă de a-i fura visul lui Phelps. Bronzul a ajuns la reprezentantul Australiei, Andrew Lauterstein. Cursa de astăzi este şi prima câştigată de Phelps fără a stabili un nou record mondial. Americanul s-a "mulţumit" să realizeze unul olimpic, cu timpul de 50.58 secunde. Aventura lui Phelps la Beijing nu se opreşte însă aici. El are şansă de a cuceri a opta medalie de aur duminică, 17 august, în proba de 4X100 de metri mixt.
Polo pe apă, bărbaţi - răsturnarea situaţiei
La femei am văzut că JO aduce lupta celor 8 mari puteri, cu forţe echilibrate. Nu există favorit adevărat. Nici competiţia masculină nu are favorit 100%, însă aici, putem vorbi clar despre împărţirea participanţilor în două grupe valorice distincte. Primul cvartet, Serbia, Croaţia, Muntenegru şi Ungaria, reprezintă elita sportului, furnizând foarte probabil şi Campionul Olimpic. Restul echipelor au însă capacitatea să realizeze o surpriză, cum s-a întâmplat şi azi...
Grupa A
Canada-Grecia: 7:13 (1:6, 4:5, 2:1, 0:1)

14.00 - 17.52 Atletism semifinale/finale
13.00 - 14.55 (prelungiri!) FOTBAL SFERT DE FINALA 1 (repriza 2 alternativ cu atletism)
16.00 - 18.10 (prelungiri!) FOTBAL SFERT DE FINALA 3 (alternativ cu atletism)