4
1
3

Handbal

România va înfrunta mâine Ungaria în sferturile de finală, meciul urmând să fie transmis în direct de TVR 1, de la ora 9.15. Mihaela Ani Senocico o va înlocui pe Talida Tolnai, portarul naţionalei feminine de handbal a României. "Schimbarea a fost cerută de antrenori şi avem acceptul forului internaţional pentru aceasta", a declarat pentru Mediafax Cristian Gaţu, preşedintele Federaţiei Române de Handbal.
Vom asista deci la un meci decisiv pentru cele două echipe. România a întâlnit ultima oară adversarul de azi (într-un meci decisiv) la turneul de calificare, când a bătut-o lejer. Atunci însă am scris despre jocul văzut, că nu va fi suficient pentru finala olimpică. Iată că s-a dovedit şi la acest turneu (vezi partidele Rusia-Ungaria, Coreea-Ungaria, Norvegia-România): azi cel puţin una dintre cele două echipe părăseşte scena. Iar cea rămasă va trebui să arate mai mult în semifinală, dacă speră într-o medalie mai strălucitoare...

Gimnastică

Marian Drăgulescu a ratat şansa de a câştiga singurul trofeu care îi lipseşte dintr-un palmares extraordinar, aurul olimpic. "Marocanu" a căzut la sărituri şi a ratat premiul cu care şi-ar fi operat fetiţa. Drăgulescu a făcut o primă săritură excelentă, pentru care a primit cea mai mare notă din concurs, 16.800. Au urmat însă cele mai negre secunde din cariera gimnastului român, care a căzut la a doua săritură şi a terminat concursul la un pas de podium, pe locul patru. În finala de la sărituri a evoluat şi Flavius Koczi, care a ratat complet la prima săritură, punctată doar cu 15.500. A doua săritură i-a ieşit bine lui Koczi, dar românul ieşise deja din lupta pentru medalii. Patru români au luat startul în cele trei finale programate luni, 18 august. Steliana Nistor a fost a şaptea la paralele, Robert Stănescu - al şaptelea la inele, Koczi - al şaptelea la sărituri şi Drăgulescu - al patrulea la sărituri.

Chinezii au dominat clar finala de la inele şi au câştigat medaliile de aur şi argint, prin Cehn Yibing şi Yang Wei. Wei este la a treia medalie de la această ediţie a Jocurilor Olimpice, după aurul de la echipe şi individual compus. La paralele, doar americanca cu sânge rus Nastia Lukin a reuşit să se interclaseze între chinezoaicele He Kexin şi Yang Yilin. Liukin a pierdut medalia de aur în faţa chinezoaicei He în urma unui criteriu de departajare, cele două gimnaste primind aceeaşi nota. Acelaşi criteriu de departajare avea să îi aducă aurul olimpic la sărituri polonezului Leszek Blanik, urmat de francezul Bouhail şi de rusul Golotsutskov. (Evenimentul Zilei)

Atletism

Atleta rusă Elena Isinbaieva a câştigat ieri, la Beijing, medalia de aur la săritura cu prăjina, stabilind totodată un nou record mondial (5,05 metri).

Aruncarea discului

Cotată la casele de pariuri cu prima şansă la câştigarea aurului olimpic şi calificată în finală cu a doua performanţă, atleta Nicoleta Grasu a încheiat pe locul 12 proba de aruncare a discului.

Aruncarea ciocanului

Bianca Perie nu a reuşit să treacă de faza calificărilor în proba de aruncarea ciocanului. Bianca Perie, campioană mondială de juniori anul acesta, în vârstă de doar 18 ani, a aruncat ciocanul la 68.21 de metri chiar din prima încercare, însă nu a reuşit să atingă baremul necesar calificării directe în finală, de 71 de metri şi 50 de centimetri.

Triplusalt

Marian Oprea a reuşit să se califice în finala probei de triplu salt, printr-o săritură de 17 metri şi 17 centrimetri, cu şapte centrimetri peste baremul necesar calificării directe în finala olimpică şi a opta performanţă a zilei în calificările de triplu salt masculin.

Triatlon

Emma Snowsill a cucerit medalia de aur în proba de triatlon feminin. Argintul a fost cucerit de Vanessa Fernandes, iar bronzul de Emma Moffat (ambele din Portugalia).

Polo pe apă feminin

Meciurile de baraj pentru calificarea în semifinală au adus următoarele rezultate:

Pntru locurile 7-8: Rusia-Grecia: 12:6 (3:2, 4:1, 3:1, 2:2)

China-Australia: 11:12 (4:4, 2:2, 2:4, 3:2)
Italia-Olanda: 11:13 (2:2, 1:3, 3:2, 2:1, 0:0, 0:0, 3:5) - după prelungiri

În semifinale se vor disputa partidele:

SUA-Australia
Ungaria-Olanda

Soarta locurilor 5-6 se va decide între Italia şi China.

Polo pe apă masculin

Grupa A: Ungaria s-a calificat în semifinale

Ungaria-Canada: 12:3 (3:1, 3:0, 1:2, 5:0)
Muntenegru-Australia: 5:5 (2:1, 1:2, 0:1, 2:1)
Spania-Grecia: 10:6 (2:0, 3:0, 3:5, 2:1)

Grupa B: SUA s-a calificat în semifinale. SURPRIZĂ!

Serbia-Italia: 12:13 (3:3, 2:3, 3:5, 4:2)
SUA-Germania: 8:7 (3:2, 2:1, 2:2, 1:2)
China-Croaţia: 4:16 (0:4, 0:3, 1:1, 3:8)

Baraje de calificare: Spania-Serbia şi Croaţia-Muntenegru. Învingătorii celor două partide se califică în semifinale.