Scris de [inFOamea]
Vineri, 22 August 2008 08:25
22 august 2008, Olimpiada, Beijing.

Lupte
Luptătorul român Rareş Daniel Chintoan a fost eliminat din concursul de lupte libere, categoria 120 de kilograme, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Kaiac-Canoe>
Florin Mironcic a terminat pe poziţia a şasea finala probei de canoe individual pe distanţa de 1000 de metri, din cadrul întrecerilor de kaiac-canoe. Mironcic a fost al doilea la punctul de control intermediar de la 250 de metri, era în medalii şi la 500 de metri, unde a trecut al treilea, dar a scăzut ritmul pe final şi a trecut linia de sosire al şaselea, cu timpul de 3 minute 57 secunde şi 876 miimi. Cursa de canoe individual pe distanţa de 1000 de metri a fost câştigată de maghiarul Atilla Vajda, care a oprit cronometrul după 3 minute 50 secunde şi 467 miimi. Campionul olimpic de acum patru ani, spaniolul David Cal, a luat argintul olimpic la Beijing, iar bronzul a ajuns la canadianul Thomas Hall.

Echipajul format din Nicolae Flocea şi Ciprian Popa a ocupat poziţia a patra în finala probei de canoe dublu pe distanţa de 1.000 de metri, din cadrul întrecerilor de kaiac-canoe. Canoiştii români nu au forţat în startul cursei şi erau pe locul cinci la punctul de control intermediar de la 250 metri. Al doilea sfert al distanţei a fost unul senzaţional pentru români, care au trecut pe doi la 500 de metri. Cu 250 de metri înainte de final, sportivii români erau pe locul trei, dar echipajul Ungariei a recuperat senzaţional şi a cucerit bronzul olimpic pentru numai opt sutimi de secundă. Echipajul Ungariei era considerat favorit al probei, însă unul dintre componenţii echipajului, dublul campion olimpic, canotorul Gyorgy Kolonics a decedat neaşteptat, în data de 15 iulie anul curent, în timpul unui antrenament, fiind înlocuit de tânărul Tamas Kiss.
Campioni olimpici ai probei sunt fraţii Andrei şi Aliaksandr Bahdanovici, din Belarus. Medaliile de argint au fost cucerite de nemţii Christian Gille şi Thomasz Wylenzek.

Zi magică pentru Ungaria şi Belarus în competiţiile de kaiac-canoe. Maghiarii au luat câte o medalie din fiecare metal, cea de bronz în dauna echipajului de canoe dublu al României. Sportivii din Belarus au luat dou medalii de aur şi duc statul ex-sovietic pe locul 15 în clasamentul pe medalii, înaintea României.

Atletism - Marş
Italianul Alex Schwazer a cucerit medalia de aur în proba de 50 de kilometri marş.

Polo pe apă (m)
Pentru locurile 11-12:
Canada-China: 8:7 (1:1, 3:1, 1:2, 3:3), aşadar acel Canada care a scos din lupta pentru calificare selecţionata României, nu a strălucit la turneul final...

Pentru locuriele 7-10:
Australia-Italia: 17:16 (4:2, 1:5, 4:0, 1:3, 0:1, 3:2, 4:3) - după lovituri de pedeapsă!
Germania-Grecia: 9:13 (3:3, 1:3, 2:4, 3:3)

Semifinale:
Ungaria-Muntenegru: 11:9 (3:4, 3:3, 3:0, 2:2)
SUA-Serbia: 10:5 (3:3, 2:1, 2:1, 3:0)

Tacticile sârbo-croate din grupe au adus până la urmă victoria Statelor Unite în semifinală. Mare surpriză, însă, văzând acest meci putem declara că victoria americanilor a fost meritată, iar în finala programată duminică, SUA poate îngreuna misiunea Ungariei de a apăra pentru a treia oară consecutiv titlul olimpic.