Banner
JO 2008: Rezultatele delegaţiei României la Olimpiada de la Beijing
Scris de Evenimentul Zilei   
Sâmbătă, 23 August 2008 16:02
România a fost reprezentată la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive, cu o delegaţie formată din 102 sportivi (63 sunt femei, iar 39 sunt bărbaţi). Delegaţiei României la Jocurile Olimpice de vară de la Beijing (8-24 august) a obţinut patru medalii de aur, una de argint, trei de bronz (în total 8 medalii), cinci clasări pe locul 4, opt locuri 5 şi trei locuri 6.

Medaliile de aur au fost câştigate de Alina Dumitru (judo, cat. 48 kg), echipajul de 2 rame fără cârmaci (Georgeta Andrunache, Viorica Susanu), Constantina Diţă-Tomescu (maraton) şi Sandra Izbaşa (gimnastică, sol).
Singura medalia de argint a fost obţinută de Ana Maria Brânză (spadă), echipajul de 8+1 (Constanţa Burcică, Viorica Susanu, Rodica Şerban, Eniko Barabas, Simona Muşat, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat şi Elena Georgescu), echipa feminină de gimnastică (Steliana Nistor, Anamaria Tămîrjan, Andreea Acatrinei, Gabriela Drăgoi şi Sandra Izbaşa) şi Mihai Covaliu (scrimă, sabie, proba individuală) au cucerit medalii de bronz.

Pe locul 4, imediat au terminat Alin Moldoveanu (puşcă aer comprimat, 10 m), Antoniu Buci (haltere, cat. 62 kg), Camelia Potec (înot - 800 m liber), Marian Drăgulescu (gimnastică - sărituri), echipajul de canoe 2, 1.000 m (Niculae Flocea, Constantin Ciprian Popa). Pe locul 5 s-au clasat Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Marian Oprea (triplu salt), Georgian Popescu (box - cat. 60 kg), Steliana Nistor (gimnastică - individual compus), Gabriela Drăgoi (gimnastică - bârnă), Gheorghiţă Ştefan (lupte libere, cat. 55 kg), Ana Maria Pavăl (lupte libere feminin, cat. 55 kg), Camelia Potec (înot - 200 m liber). Pe locul 6 s-au situat Camelia Potec (înot - 400 m liber), Florin Mironcic (canoe 1, 1.000 m), canoe 2, 500 m (Iosif Chirilă, Andrei Cuculici).


Rezultatele complete ale delegaţiei României la Jocurile Olimpice de vară de la Beijing:

ATLETISM (17 sportivi):
Ancuţa Bobocel - 3.000 m obstacole, locul 6 (9:35.31) seria a II-a
Cristina Casandra - 3.000 m obstacole, locul 5 (9:16.85) finală, record naţional
Adelina Gavrilă - triplu salt, locul 8 (13,98 m) calificări - Grupa B
Nicoleta Grasu - greutate, locul 12 (58,63 m) finală
Ana Maria Groza - 20 km marş, locul 24 (1:32:16)
Anca Heltne - greutate, locul 12 (17,48 m), calificări - Grupa A
Felicia Ţilea-Moldovan - suliţă, locul 12 (53,04 m), finală
Angela Moroşanu - 400 m garduri, locul 8 (57.67) - semifinala 1
Mihaela Neacşu - 800 m, locul 6 (2:03.03) - seria a 5-a
Bianca Florentina Perie - ciocan, locul 10 (68,21 m), calificări - Grupa A
Lidia Şimon - maraton, locul 8 (2:27:51)
Monica Stoian - suliţă, locul 21 (54.56), calificări - Grupa A
Luminiţa Talpoş - maraton, locul 18 (2:31:41)
Ionela Târlea - 200 m, locul 5 (23.22), Seria I, turul II
Constantina Diţă-Tomescu - maraton, locul 1 (2:26:44)
Marian Oprea - triplu salt, locul 5 (17,22) finala
Viorica Ţigău - lungime, locul 11 (6,44 m), calificări - Grupa B


BOX (2 sportivi):
Georgian Popescu - cat. 60 kg, locul 5: 20-5 cu Sadam Ali (SUA), 14-4 în optimi cu Francisco Javier Vargas (Mexic), 7-11 în sferturi cu Yordenis Ugas (Cuba)
Ionuţ Gheorghe - cat. 64 kg, optimi: 21-4 în turul I cu Jonathan Gonzalez Ortiz (Puerto Rico), 4-8 în optimi cu Morteza Sepahvandi (Iran)


CANOTAJ (13 sportive 13):
Georgeta Andrunache - 2 rame fără cârmaci, locul 1 (7:20.60), finală; 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Viorica Susanu - 2 rame fără cârmaci, locul 1 (7:20.60), finală; 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Doina Ignat - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Rodica-Maria Şerban - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Simona Dumitriţa Muşat - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Constanţa Burcică - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Eniko Barabas - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Camelia Gabriela Lupaşcu - rezervă
Ana Maria Apachiţei - rezervă
Ioana Cristina Papuc - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Elena Georgescu - 8+1, locul 3 (6:07.25), finală
Roxana Cogianu - 2 vâsle, locul 3 (7:20.99), finala B
Ionelia Neacşu - 2 vâsle, locul 3 (7:20.99), finala B


GIMNASTICĂ (12 sportiv):

Feminină
Sandra Raluca Izbaşa - echipe, locul 3, finala; individual compus (60,750), locul 8 - finală; sol, locul 1 (15,650), finala
Steliana Nistor - echipe, locul 3, finala; individual compus (61,050), locul 5 - finală; paralele, locul 7 (15,575), finala
Anamaria Tămîrjan - echipe, locul 3, finala
Gabriela Drăgoi - echipe, locul 3, finala; bârnă, locul 5 (15,625), finala
Andreea Roxana Acatrinei - echipe, locul 3, finala
Andreea Grigore - echipe, locul 3, finala

Masculin
Răzvan Dorin Şelariu - echipe, locul 7, finala
Flavius Koczi - echipe, locul 7, finala; individual compus, locul 18 (89,575), finala; sărituri, locul 7 (15,925), finala
Daniel Popescu - echipe, locul 7, finala
George Robert Stănescu - echipe, locul 7, finala; inele, locul 7 (15,825), finala
Marian Drăgulescu - echipe, locul 7, finala; sol, locul 7 (14,850), finala; sărituri, locul 4 (16,225), finala
Adrian Bucur - echipe, locul 7, finala


HALTERE (4 sportivi):

Masculin (3):
Răzvan Martin - cat. 69 kg, locul 19 (288 kg)
Antoniu Buci - cat. 62 kg, locul 4 (295 kg)
Alexandru Roşu - cat. 69 kg, încercări ratate

Feminin (1):
Roxana Cocoş - cat. 58 kg, locul 8 (204 kg)


HANDBAL (15 sportive, 14 plus o rezervă): Luminiţa Dinu, Tereza Pâslaru, Talida Tolnai - portari, Ramona Maier, Carmen Lungu, Adriana Olteanu, Aurelia Brădeanu, Ionela Stanca, Valentina Ardean, Adina Meiroşu, Valeria Beşe, Mihaela Ani-Senocico, Narcisa Lecuşanu, Florin Bârsan, Cristina Neagu.

Locul 7: 31-19 cu Kazahstan, 34-20 cu China, 34-26 cu Franţa, 28-23 cu Angola, 23-24 cu Norvegia, toate în grupă; 30-34 cu Ungaria, în sferturi; 34-36 cu Franţa, pentru locurile 5-8; 34-30 cu Suedia pentru locurile 7-8.


JUDO (2 sportivi):

Feminin (1):
Alina Dumitru - cat. 48 kg, locul 1: optimi - victorie prin waza ari cu Eva Csernoviczki (Ungaria), sferturi - victorie prin ippon cu Kim Youngran (Coreea de Sud), semifinale - victorie prin waza ari cu Ryoko Tani (Japonia), finală - victorie prin ippon cu Yanet Bermoy (Cuba)

Masculin (1):
Daniel Brata - cat. 100 kg, recalificări: turul I - victorie prin ippon cu Utkir Kurbanov (Uzbekistan), optimi - victorie prin ippon cu Keith Laurence Morgan (Canada), sferturi - învins prin waza ari de Movlud Miraliev (Azerbaidjan), recalificări, turul II - învins prin ippon de Levan Jorjoliani (Georgia)


CANOE (5 sportivi):
Florin Mironcic - canoe 1, 1.000 m, locul 6 (3:57.876), finală; canoe 1, 500 m, locul 7 (1:49.861), finală
Iosif Chirilă - canoe 2, 500 m, locul 6 (1:43.195) finală
Andrei Cuculici - canoe 2, 500 m, locul 6 (1:43.195), finală
Niculae Flocea - canoe 2, 1.000 m, locul 4 (3:40.342), finală
Constantin Ciprian Popa - canoe 2, 1.000 m, locul 4 (3:40.342), finală


LUPTE (8 sportivi):
Greco-Romane (3):
Virgil Munteanu - cat. 55 kg, locul 11: 1-3 în optimi cu Spenser Mango (SUA)
Eusebiu Diaconu - cat. 60 kg, locul 8: 3-1 în turul I cu Ashraf Elgharably (Egipt), 1-3 în optimi cu Vitali Rahimov (Azerbaidjan), 1-3 în recalificări, turul I, cu Sheng Jiang (China)
Ion Iulian Panait - cat. 66 kg, locul 13: 1-3 în optimi cu Li Yanyan (China)


Libere (3):
Petre Toarcă - cat. 55 kg, locul 18: 0-3 în optimi cu Besarion Gociaşvili (Georgia)
Gheorghiţă Ştefan - cat. 74 kg, locul 5: 0-3 în optimi cu Soslan Tighiev (Uzbekistan), 3-1 în turul II al recalificărilor cu Emzarios Bentinidis (Grecia), 1-3 în meci pentru medalia de bronz cu Murad Gaidarov (Belarus)
Rareş Chintoan - cat. 120 kg, locul 18: 0-3 în optimi cu Disney Rodriguez (Cuba)


Libere feminin (2):
Estera Dobre - cat. 48 kg, locul 10: 1-3 în optimi cu Ingrid Medrano (El Salvador)
Ana Maria Pavăl - cat. cat 55 kg, locul 5: 0-3 în optimi cu Xu Li (China), 3-1 în turul II al recalificărilor cu Olga Smirnova (Kazahstan), 1-3 în meci pentru medalia de bronz cu Jackeline Renteria (Columbia)


NATAŢIE (8 sportivi):

Înot (6):
Răzvan Florea - 100 m spate, locul 6 (54.89), seria 6; 200 m spate, locul 7 (1:56.52), finală; ştafetă 4x100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1
Dragoş Coman - 400 m liber, locul 7 (3:47.79), seria 5; 1.500 m liber, locul 5 (15:24.05), seria 2
Ioan Gherghel - ştafetă 4x100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 200 m fluture, locul 8 (1:56.57), semifinale; 100 m fluture, locul 3 (52.50), seria 4
Norbert Trandafir - ştafetă 4x100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 100 m liber, locul 7 (50.74), seria 4; 50 m liber, locul 2 (22.80), seria 7
Valentin Preda - ştafetă 4x100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 100 m bras, locul 3 (1:01.77), seria 5; 200 m bras - neprezentare
Camelia Potec - 400 m liber, locul 6 (4:04.66), finală; 200 m liber, locul 5 (1:56.87), finală; 800 m liber, locul 4 (8:23.11), finală.

Sărituri (2):
Constantin Popovici - platformă 10 m, locul 23 calificări (147,50)
Ramona Ciobanu - platformă 10 m, locul 24 calificări (149,70)


SCRIMĂ (5 sportivi):

Mihai Covaliu - sabie masculin individual, locul 3: 15-9 în turul I cu Valeri Priemka (Belarus), 15-12 în optimi cu Zhou Hanming (China), 15-13 în sferturi cu Aleksandr Buikevici (Belarus), 13-15 în semifinale cu Nicolas Lopez (Franţa), 15-11 în meci pentru medalia de bronz cu Julien Pillet (Franţa).
Rareş Dumitrescu - sabie individual masculin, locul 11: 15-7 în turul I cu Mamadou Keita (Senegal), 13-15 în optimi cu Julien Pillet (Franţa).
Ana Maria Brânză - spadă individual feminin, locul 2: 15-11 în optimi cu Megumi Harada (Japonia), 15-13 în sferturi cu Liubov Şutova (Rusia), 15-14 în semifinale cu Ildiko Mincza-Nebald (Ungaria), 11-15 în finală cu Britta Heidemann (Germania).
Cristina Stahl - floretă individual feminin, locul 18: 6-15 în turul I cu Katja Waechter (Germania)
Virgil Sălişcan - floretă individual masculin, locul 19: 6-15 cu Richard Kruse (Marea Britanie)


TENIS (2 sportivi):

Victor Hănescu - simplu masculin, turul II: 7-5, 3-6, 6-4 în turul I cu Simone Bolelli (Italia), 4-6, 6-7 (5) cu Gael Monfils (Franţa), în turul II
Sorana Cîrstea - simplu feminin, turul I: 3-6, 7-5, 0-6 cu Shahar Peer (Israel)


TENIS DE MASĂ (4 sportivi):

Daniela Dodean - echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz; simplu feminin, 1-4 cu Kim Jong (Coreea de Nord), în turul II
Elizabeta Samara - echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz; simplu feminin, 4-1 cu Yang Fen (Congo), în turul I, 1-4 cu Viktoria Pavlovici (Belarus), în turul II
Iulia Necula - echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz.
Adrian Crişan - simplu masculin, turul III: 4-1 cu Lin Ju (Republica Dominicană), în turul II, 3-4 cu Dimitrij Ovtcharov (Germania), în turul III.


TIR (4 sportivi ):

Alin Modoveanu - puşcă cu aer comprimat, 10 m, locul 4 (698,9), finala
Ioan Toman - skeet, locul 35 (108), calificări
Iulian Raicea - 10 m pistol cu aer comprimat, locul 44 (567), calificări; pistol viteză 25 m, locul 9 (576), finală
Lucia Mihalache - skeet, locul 10 (66), calificări
TIR CU ARCUL

Alexandru Bodnar - turul II: 106-105 cu Khalmizam Wan (Malayezia), în turul I, 101-108 cu Juan Carlos Stevens (Cuba), în turul II

Dacă te interesează Istoria Jocurilor Olimpice, vizitează subpagina

 

Footer

Copyright © 2017 infoamea.ro. Toate drepturile rezervate.
Joomla! este software liber, distribuit sub licenţa GNU/GPL License.